Türkiye'nin ilk astronotu olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) geçirdiği 18 günün ardından yurda dönen Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'da kabul edildi. Esenboğa Havalimanı'nda gerçekleşen kabule Gezeravcı'nın ailesi de eşlik etti.

Dışişleri Bakanlığı, Trump'a Yönelik Saldırıya Kınama Dışişleri Bakanlığı, Trump'a Yönelik Saldırıya Kınama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı'yı kabul ettiği anlarda duygusal anlar yaşandı. Gezeravcı, yanında Türk bayrağı ve "Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu" yazılı peçi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdimde bulundu.

Erdoğan da Gezeravcı'ya anı olarak saat hediye etti. Kabulde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da hazır bulundu.

Kabul sırasında duygularını ifade eden Gezeravcı, "Devletimin gücünü ve güçlü duruşunu hisseden bir vatandaş olarak buraya geri döndüm" dedi. Türkiye'nin uzay araştırmalarındaki başarısıyla gurur duyduğunu dile getiren Gezeravcı, ülkesine dönmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Gezeravcı'ya başarılı misyonu ve ülkesine sağladığı gurur için teşekkür ederek, gelecek uzay projelerinde Türkiye'nin daha da ileriye taşınacağını ifade etti.

Kaynak: AA