Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde Bir Asker Şehit Oldu Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde Bir Asker Şehit Oldu

 

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü’nün, Avrupa bütünleşmesinin temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun yıldönümü olarak, Türkiye’de de 1999 yılından bu yana kutlandığını hatırlattı. Bu günün, Avrupa’nın siyasi ve ekonomik birliğinin yanı sıra barış ve istikrarın anılması için de bir fırsat sunduğunu vurguladı.

 Erdoğan, küresel ve bölgesel meydan okumaların Avrupa düzenini tehdit ettiğini, İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı ve ırkçılığın artışının endişe verici olduğunu ifade etti. Ayrıca, Gazze krizinde Avrupa’nın tutumunun, Avrupa değerlerine olan inancı zayıflattığını ve bu durumun çözümsüz krizlerle devam edeceğini belirtti.

 Cumhurbaşkanı, AB’nin genişleme politikasının ivme kazandığı bu dönemde, Türkiye ile ilişkilerin katılım müzakereleri dahil her alanda geliştirilmesi gerektiğini söyledi. AB’nin Türkiye’ye yönelik adil ve sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini, Türkiye’nin de stratejik imkân ve kabiliyetlerini kullanmaktan geri durmayacağını ifade etti.

  Erdoğan, Türkiye’nin daha müreffeh, dayanışmacı ve açık bir Avrupa için birlikte çalışmaya hazır olduğunu belirterek, tüm Avrupalıların Avrupa Günü’nü tebrik etti. Bu mesaj, Türkiye’nin Avrupa değerlerine olan bağlılığını ve Avrupa’nın geleceğine katkı sunma arzusunu yansıtıyor.

Kaynak: (İLKHA)