İşgal altında bulunan Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan El Hakkâri Caddesi, Şanlıurfa’da tarihi kabaltılarına benzemesiyle dikkat çekiyor.

Bu benzerlikle Kudüs ve Şanlıurfa’nın kardeş şehir olduğunu belirten Şuurlu Gençlik Başkanı Halil İbrahim Demircan, Kudüs’e sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

DP Urfa İl Başkanı Mustafa Polat Güven Tazeledi DP Urfa İl Başkanı Mustafa Polat Güven Tazeledi

Harran Ovası’na konuşan Demircan, STK’lar olarak Gazze’ye maddi manevi desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

“Şanlıurfa ve Kudüs şehirlerinin kardeş şehir olduğu açıkça görülüyor”

I M G 2879

Demircan yaptığı açıklamada, “Sivil Toplum Kuruluşları olarak Şanlıurfa’da Gazze üzerine faaliyetler sürdürüyoruz. Bu faaliyetler kapsamında Kudüs’e olan ilgimiz daha da arttı. Kudüs davasını, Mescid-i Aksa hassasiyetimizi, kutsal bölgelerdeki Müslümanların yaşam tarzlarını ve orada yaşadıkları ortamları incelerken Mescid-i Aksa’nın da bulunduğu Kudüs şehrindeki Eski Şehir bölgesinde bulunan El Hakkâri Caddesine baktığımızda Şanlıurfa’mızdaki Kabaltı dediğimiz bölgelerin hepsinin birbirine benzediğini görüyoruz. Osmanlı ecdadımızın Kudüs’te bıraktığı eserleri incelediğimizde Şanlıurfa ve Kudüs şehirlerinin kardeş şehir olduğu açıkça görülüyor.” dedi.

“Kardeşlerimize sonuna kadar destekçi olmaya gayret gösteriyoruz”

I M G 2865

Kudüs’e sahip çıkılması noktasında Şanlıurfalılara seslenen Demircan, “Şehirlerimiz birbirine benzediği gibi kardeşliğimiz de birbirine çok yakın. Biz gerçekten İslam kardeşiyiz, ümmet kardeşiyiz. Allah’ın izniyle kardeşliğimiz devam edecek. Yardımlarımızla, dualarımızla, fiili, fiziki, maddi ve manevi bütün imkanlarımızı Kudüs’teki dava kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Bizim davamız Gazze üzerinde değil. Bizim davamız bütün Kudüs olarak lanse edilmelidir. Filistin meselesi olarak da bakmıyoruz. Kudüs meselesi olarak bakıyoruz. Oradaki kardeşlerimize de dualar gönderiyoruz. Şanlıurfa’daki Sivil Toplum Kuruluşları olarak oradaki kardeşlerimize sonuna kadar destekçi olmaya gayret gösteriyoruz. Urfa halkımızda kardeş şehir Kudüs’te ve Filistin bölgesinde yaşayan kardeşlerimize bu hassasiyetle yaklaşırlarsa bizler kardeşlerimizin elinden bir nebze tutmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

Aaa-1

Muhabir: MEHMET MEKİ AKGÜL