Türkiye, ocak ayında tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak ayında 20 milyar 28 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6’lık bir artış anlamına geliyor.

Depremzede illerde sanayi ihracatı arttı

Ocak ayında depremden etkilenen 11 ilin sanayi ihracatında da toparlanma yaşandı. Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’nın sanayi ihracatı, 2023 yılının ocak ayına göre yüzde 4,6 artarak 935,3 milyon dolara çıktı. Bu, deprem öncesi seviyenin de üzerinde bir rakam oldu.

Bu iller arasında en fazla sanayi ihracatı yapan il, 497,4 milyon dolarla Gaziantep oldu. Gaziantep’i, 148,3 milyon dolarla Adana, 128,1 milyon dolarla Hatay, 92 milyon dolarla Kahramanmaraş, 26,1 milyon dolarla Şanlıurfa, 13,4 milyon dolarla Diyarbakır, 8,9 milyon dolarla Malatya, 8 milyon dolarla Osmaniye, 6 milyon dolarla Adıyaman ve Kilis, 1,1 milyon dolarla Elazığ takip etti.

Şanlıurfa’da sanayi ihracatı yüzde 66,6 arttı

11 il içinde sanayi ihracatını en fazla artıran il, yüzde 66,6 ile Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa’yı, yüzde 24,9 ile Hatay, yüzde 7,9 ile Gaziantep, yüzde 3 ile Kilis izledi.

Sanayi ihracatı, Elazığ’da yüzde 1,7, Adana’da yüzde 1,9, Diyarbakır’da yüzde 7,4, Kahramanmaraş’ta yüzde 12, Malatya’da yüzde 16,8, Adıyaman’da yüzde 38,6, Osmaniye’de yüzde 53,3 azaldı.

Türkiye’nin Dış Ticaret Dengesi: Açık Azalıyor, İhracat Yükseliyor Türkiye’nin Dış Ticaret Dengesi: Açık Azalıyor, İhracat Yükseliyor

Sektörel bazda bakıldığında, Adana’da kimyevi maddeler ve mamulleri, Adıyaman’da hazır giyim ve konfeksiyon, Diyarbakır’da demir ve demir dışı metaller, Elazığ’da kimyevi maddeler ve mamulleri, Gaziantep’te halı, Hatay’da çelik, Kahramanmaraş’ta tekstil ve ham maddeleri, Kilis’te elektrik ve elektronik, Malatya’da elektrik ve elektronik, Osmaniye’de tekstil ve ham maddeleri, Şanlıurfa’da elektrik ve elektronik sektörleri öne çıktı.

11 ilin toplam ihracatı da yükseldi

Depremden etkilenen 11 ilin toplam ihracatı da ocak ayında yükseliş gösterdi. Bu illerin toplam ihracatı, 2023 yılının ocak ayına göre yüzde 2,3 artarak 1 milyar 511 milyon 809 bin dolara ulaştı. Bu, deprem öncesi seviyenin de üzerinde bir rakam oldu.

Kaynak: AA