Malatya Valiliği, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerde evleri ağır hasar gören ya da yıkılan vatandaşlar için hak sahipliği başvurusu süresini kaçıranlara yönelik bir duyuru yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, afetzedeler için 1 günlük ek süre tanındığı belirtildi.

İmar Affı Yolda: Yapı Kayıt Belgesi Bekleyenlere 2024 İmar Barışı Müjdesi! İmar Affı Yolda: Yapı Kayıt Belgesi Bekleyenlere 2024 İmar Barışı Müjdesi!

Valilik tarafından yapılan açıklamada, 11 ilde etkili olan depremlerden zarar gören vatandaşların hak sahipliği başvurularını kaçıranların son bir şans daha bulduğu ifade edildi. Ek sürenin 26 Mart tarihinde başlayacağı ve 26 Mart tarihinde sona ereceği belirtildi. Başvuruların 26 Mart günü saat 00.01'de başlayıp, aynı gün saat 23.59'da sona ereceği duyuruldu.

Başvuruların 81 ildeki AFAD il müdürlüklerinden yapılabileceği vurgulanan açıklamada, depremden etkilenen 11 ilde ise AFAD il müdürlüklerinin belirleyeceği ilçelerde de başvuruların alınacağı ifade edildi.

Malatya Valiliği, bu ek sürenin, depremzedelerin hak sahipliği sürecine daha fazla katılım sağlamalarına olanak tanıyacağını ve mağduriyet yaşayan vatandaşların haklarını alabilmeleri için bir fırsat sunduğunu belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı