ABD'deki Fırtınada Ölü Sayısı 18'e Yükseldi ABD'deki Fırtınada Ölü Sayısı 18'e Yükseldi

İsrail'in Gazze Şeridi'nin CibaliyaMülteci Kampı'na yönelik gece boyunca gerçekleştirdiği 100'den fazla hava saldırısı, binlerce Filistinlinin göç etmesine neden oldu.

Cibaliya mülteci kampına yönelik bombardıman devam ederken, saldırı helikopterleri ve İHA'lar bölgede hareket eden her şeyi vurdu.

Gazze Şeridi'nin merkezindeki Deyr el-Belah mahallesinde İsrail askeri araçları şehrin doğusuna ilerlemeye çalışarak evleri, yolları ve açık alanları bombaladı.

Bu saldırıya karşılık olarak Gazze Şehri'nin Zeytun mahallesinden binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinde şehrin batı kesimine doğru hareket etmeye başladı.

Sivil Savunma ekipleri yoğun bombardıman nedeniyle bölgeye ulaşamadı.


Gazze Sivil Savunma Sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İsrail ordusunun Cibaliya mülteci kampına yönelik saldırısı çılgınlıktır. İsrail ordusunun ağır bombardımanı nedeniyle ekiplerimiz saldırıya uğrayan bölgelere ulaşamıyor" dedi.

Basal, insanların yaşadığı kuzey mahallelerinde ağır bombardıman olduğunu ve buradaki yaralıları tedavi etmenin imkansız olduğunu kaydetti.

İsrail güçlerinin Sivil Savunma'yı kasıtlı olarak taciz ettiğini vurgulayan Basal, işgal güçlerinin ağır bombardıman altındaki Zeytun bölgesine ulaşmalarını engellediğini vurguladı.

Basal, Zeytun mahallesinde yaşayan Dahadu ailesinin 16 ferdinin enkaz altında kurtarılmayı beklediğini ve yardım için ağladığını ancak yardımın gelmediğini söyledi.

İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinde ve Gazze Şehri'nin mahallelerinde yaptıklarına dikkat çeken Basal şunları söyledi:

"İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyi ve Gazze kentindeki mahallelerde suçsuz sivilleri katlediyor. Sivil Savunma ekiplerinin de dokunulmazlığı olmadığı için bölgelere ulaşamıyor. Ayrıca kuzeydeki hastanelerin tamamı hizmet dışı."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı