Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı Aralık ayına ilişkin dış ticaret endekslerini yayımladı. Buna göre, ihracat birim değer endeksi, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azalış gösterdi. Endeks, gıda, içecek ve tütün sektöründe yüzde 2,9 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,2, yakıtlarda yüzde 15,5 düştü. İmalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise endeks değişmedi.

İthalat birim değer endeksi tüm sektörlerde geriledi

İthalat birim değer endeksi ise Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 geriledi. Endeks, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,5, yakıtlarda yüzde 22,4, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,6, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,7 azaldı.

"Yılda 4 Kez Motorlu Taşıtlar Vergisi Alınacak" İddiası Yalanlandı "Yılda 4 Kez Motorlu Taşıtlar Vergisi Alınacak" İddiası Yalanlandı

Dış ticaret haddi yükseldi

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 87,0 oldu. Bu, ihracatın ithalata göre daha fazla değer kazandığı anlamına geliyor.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeksler

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, ihracat miktar endeksi Kasım ayından Aralık ayına yüzde 6,5 artarak 162,1, ithalat miktar endeksi ise yüzde 0,6 azalarak 122,6 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, ihracat miktar endeksi bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,7 artarak 168,3, ithalat miktar endeksi ise yüzde 1,6 azalarak 130,2 oldu.

Kaynak: (İLKHA)