Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 21 Mart'ta Brüksel'de düzenlenecek olan 1. Nükleer Enerji Zirvesi'ne katılacak. Zirve, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ve Belçika hükümeti tarafından ev sahipliği yapılacak.

Gazze'de İnsanlık Krizi: BM, Nüfusun Yarısının Açlıkla Karşı Karşıya Olduğunu Açıkladı Gazze'de İnsanlık Krizi: BM, Nüfusun Yarısının Açlıkla Karşı Karşıya Olduğunu Açıkladı

Bakan Fidan'ın bir heyetle katılacağı zirvede, devlet ve hükümet başkanları oturumunda bir hitap yapacak. Ayrıca, bakanlar oturumu düzenlenecek ve dört ayrı panelde nükleer enerjinin çeşitli yönleri ele alınacak. Zirveye 18 hükümet ve devlet başkanı veya yardımcısının katılacağı bildirildi.

Zirve, nükleer enerjinin temiz enerjiye geçişteki rolü, enerji güvenliği ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konuları ele alacak. Özellikle Ukrayna-Rusya Savaşı sonrasında ortaya çıkan enerji krizi, küresel gündemde enerji güvenliğinin önemini artırdı ve nükleer enerji bu bağlamda yeniden önem kazandı.

Türkiye'nin nükleer enerjiye geçiş ve çeşitlendirme planları da zirvede gündeme gelecek. Türkiye'nin enerji güvenliğine dair bakış açısı ve bölgenin enerji güvenliğine katkıları uluslararası topluma aktarılacak. Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi hakkında da bilgi verilecek.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı