Dışişleri Bakanlığı, Fransa Ulusal Meclisi'nin Asuriler ve Keldanilerle ilgili aldığı karara sert bir tepki gösterdi. Bakanlık, kararın yok hükmünde olduğunu ve tarihi olayların siyasi çıkarlar uğruna çarpıtılmaya çalışıldığını belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Fransa Ulusal Meclisi'nin 29 Nisan 2024 tarihinde kabul ettiği kararın hükümsüz olduğu vurgulandı. Geçtiğimiz yıl Fransız Hükümeti'nin benzer bir kararı desteklemediği hatırlatıldı. Aynı mesnetsiz ithamların bu kez iktidar partisi milletvekilleri tarafından gündeme getirilmesinin, tarihi olayların siyasi çıkarlar için kullanılma çabasının bir örneği olduğu ifade edildi.

Adalet Bakanı Tunç’tan Başörtüsü İddiasına Tepki: “Eski Türkiye Kafası” Adalet Bakanı Tunç’tan Başörtüsü İddiasına Tepki: “Eski Türkiye Kafası”

Açıklamada, parlamentoların tarihi yorumlama ve yargılama yetkisinin bulunmadığı vurgulandı. Kararın ayrıca, soykırım suçunun sadece yetkili bir mahkeme tarafından isnat edilebileceğini öngören 1948 BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne de aykırı olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'ya bu tür politikaları terk etme ve tarihi olayları siyasi amaçlar için kullanmama çağrısında bulundu.

Kaynak: (İLKHA)