Akaryakıta Gece Yarısı Çifte Zam Akaryakıta Gece Yarısı Çifte Zam

 

Sektörün İhracat Başarısı Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, maden sektörünün 2023 yılında 5,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve bunun 1,9 milyar dolarlık kısmının doğal taş ihracatından oluştuğunu belirtti. Alimoğlu, Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin ise 1,06 milyar dolarlık maden ihracatı yaptığını ve 2024 yılında bu rakamı 1 milyar 250 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Alım Heyeti ve İhracat Hedefleri Alimoğlu, Marble Alım Heyeti Organizasyonu’na katılan 17 ülkeye 2023 yılında yaklaşık 400 milyon dolarlık doğal taş ihracatı yapıldığını ve bu ülkelere ihracatı 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Organizasyonda, 17 ülkeden gelen 40 yabancı firma ile 44 ihracatçı firmanın 500’e yakın ikili iş görüşmesi yaptığını belirtti.

Fuarın Sektöre Katkısı Alimoğlu, başarılı geçen fuarın yıl sonunda doğal taş ihracat rakamlarına olumlu yansımasını beklediklerini dile getirdi. Bu gelişmeler, Türkiye’nin doğal taş sektöründe uluslararası pazarda güçlü bir konuma sahip olduğunu ve ihracat hedeflerine ulaşma yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor.  

Kaynak: (İLKHA)