Bilim dünyasının üzerine epeyce eğildiği konulardan biri olan beyin ve beynin işlevleri, her yaşta hayatın gerekliliği için büyük önem taşıyor. Özellikle ileri yaşlarda yaşa ve genetik faktörler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlık, önlem alınmazsa son derece tehlikeli olan Alzheimer’a kadar gidiyor. Alzheimer hastalığından korunmak ve hafızayı güçlendirmek için beslenme programının değiştirmenin ilk adım olması gerektiğine dikkat çeken uzman isimler ise, bazı gıdaları özellikle beslenme programına almayı öneriyor.

Beyinle birlikte hafızaya yönelik de yapılan araştırmalar, beslenmenin bu konudaki birçok işlevi etkilediğini çoktan göstermiş bulunuyor. Hafızayı güçlendirmek için özellikle omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan gıdaların tüketimini öneren uzman isimler, bu gıdalara ilişkin araştırmalarını her geçen gün geliştiriyor. Bu araştırmanın sonuncusu ise, belenme programına alınması gereken hafıza güçlendirici gıdaların sayısını arttırmış bulunuyor. Peki hafızayı ne kuvvetlendirir, Alzheimer’a ne iyi gelir? İşte hafızayı güçlendiren besinler

OMEGA-3 HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

alzheimer-riskini-arttiran-kisilik-ozellikleri

Yapılan araştırmalara işaret eden uzmanlar, bol miktarda omega-3 yağ asidi içeren balık gibi deniz ürünlerinin haftada 2-3 kez tüketilmesini öneriyor. Özellikle de somon, saldarya ve lüfer gibi balıkları öneren uzman isimler, günlük 1 gram omega-3 yağ asidi alıyor olmanın unutkanlık karşısındaki en önemli koz olduğunu söylüyor. Sadece balıkta bulunmayan omega-3 yağ asidi, aynı zamanda ceviz ve fındık gibi kuruyemişler içerisinde de yer alıyor. Bu nedenle günde üç ceviz ya da bir avuç fındık yemeği öneren uzmanlar, yeşilliklere ilişkin de bir açıklama yapmış bulunuyor.

B-12 HATIRLAMAYI KUVVETLENDİRİYOR

Bilindiği üzere kırmızı etin içerisinde hafızaya katkı koyan B12 vitamini bol miktarda bulunuyor. Bu nedenle haftada 1 ya da 2 kez kırmızı et tüketmeyi öneren uzmanların listesinde daha birçok besin bulunuyor. Özellikle bitter çikolatanın hafızayı güçlendirdiğinin kanıtlanmış olduğuna dikkat çeken uzman isimler; yeşil çay, ıspanak, domates, yaban mersini ve nar suyu gibi meyve ve sebzeler ile kepekli tahılların tüketiminin düzenli olmasını tavsiye ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan "kurban etini bir gün dinlendirin" Uyarısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan "kurban etini bir gün dinlendirin" Uyarısı

Kaynak: (Haber Merkezi)