Seçim öncesi döneme kadar uzun bir süre boyunca sabit bir bant aralığından işlem gören altın piyasası, seçimin tamamlanmasının hemen ardından yükselişe geçmişti. Dolar kurunda gözlenen ani atağa bağlı olarak değerlenen ons altın yeni rekorlara doğru yol alırken gram altın da o dönem içinde rekor üstüne rekor kırmıştı.

Seçim döneminde başlayan ve sonrasında da faiz kararları, İsrail- Hamas çatışmaları gibi pek çok gelişmeden hareketle devam eden altında yükseliş dönemi, son zamanlarda yatırımcıların ve potansiyel yatırımcıların gündeminden düşmemeye başladı. Bir süredir yukarı yönlü hareketleri ile dikkat çeken geçtiğimiz hafta ise kısa süreli bir geri çekilme yaşayan altın ile ilgili olarak uzman yorumlarına sığınan milyonlara, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten önemli açıklamalar geldi. Güncel durumu değerlendiren aynı zamanda 2024 yılı tahminlerini de paylaşan Uzman İslam Memiş, alım fırsatı için o seviyenin yakalanması gerektiğini belirtti.

ALIM FIRSATI İÇİN ONS ALTININ O SEVİYESİNİ İŞARET ETTİ

1200x627-1680080674116

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile Görüştü CHP Genel Başkan Yardımcısı Karatepe, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile Görüştü

Geçtiğimiz hafta yaşadığı ani düşüş ile altın almak isteyenleri heyecanlandıran gram altın, bu hafta itibari ile yeniden yükselişe geçmeye başladı. Dalgalı grafikleri ile dikkat çeken gram altının akıbeti merak konusu olurken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten önemli bir açıklama geldi. Düğün, borç ödeme gibi sebeplerden ötürü altında alım fırsatlarını kovalayanlara seslenen Uzman Memiş, ons altının şu an bin 908 ila bin 960 dolar aralığında işlem gördüğünü ve bin 900 doların altına düşmesinin pek de mümkün görünmediğini ifade etti. İslam Memiş’e göre bin 900 doların altından işlem gören ons altın, altın almak isteyenler tarafından ‘fırsat’ olarak değerlendirilebilir.

2024 YILI ONS ALTIN TAHMİNLERİNİ PAYLAŞTI

Bu sene için yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini öngördüğünü belirten Uzman İslam Memiş, ayrıca 2024 yılı beklentilerini de paylaştı. Gelecek yıl ons altın adına 2 bin 350 dolar seviyesinin gözlenebileceğini ifade eden Uzman Memiş, gram altın için ise bu senenin sonuna kadar bin 900- 2 bin TL aralığının gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Memiş’in 2024 yılı gram altın tahmini ise 2 bin 500 TL olarak kayda geçti.

Kaynak: (Haber Merkezi)