Pekin'de gerçekleşen bir buluşmada Tesla'nın CEO'su Elon Musk, otonom sürüş teknolojisinin Çin'de piyasaya sürülebilmesi için Çinli siyasi yetkililerle bir araya geldi.

Musk'ın, Çin Başbakanı Li Çiang ile yaptığı görüşmenin detaylarına göre, Çin'in büyük ölçekli pazarının yabancı firmalara daima açık olacağı belirtilerek, Tesla'nın ülkedeki başarısının ekonomik işbirliğinin bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Otonom Sürüş Teknolojisi Geliyor

Görüşmede, Tesla'nın otonom sürüş teknolojisinin Çin'de kullanılabilmesi için izin talebinde bulunduğu bildiriliyor. Sosyal medya platformu X'te bir Çinli Tesla kullanıcısının sorusuna verilen "Yakında olabilir." yanıtı, teknolojinin Çin'deki geleceğine dair ipucu niteliğinde.

Tesla'nın Şanghay'da kurduğu "giga fabrika" ve ülkedeki satış başarısı, Çin ile ABD arasındaki ekonomik işbirliğinin bir örneği olarak nitelendirildi. Tesla'nın Çin'deki üretim tesisi, şirketin yurtdışındaki en büyük tesislerinden biri konumunda.

Türkiye'nin Güvenlik Fuarı SEDEC 2024 İçin Geri Sayım Başladı Türkiye'nin Güvenlik Fuarı SEDEC 2024 İçin Geri Sayım Başladı

Tesla'nın Şanghay'daki giga fabrikası yılda 1 milyon elektrikli araç üretebiliyor ve şirket, bu kapasiteyi 450 bin ilave üretim kapasitesi ile genişletmeyi planlıyor. Fabrikadaki yerlilik oranının yüzde 95 olduğu ve çalışanların yüzde 99'unun Çin vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı