Endonezya'nın Kuzey Maluku eyaletinde bulunan Halmahera Adası'ndaki Ibu Yanardağı, Pazar günü erken saatlerde şiddetli bir patlama yaşadı. Ülkenin Volkanoloji ve Jeolojik Tehlikeyi Azaltma Merkezi (PVMBG), yaşanan olayı yakından takip ediyor.

PVMBG'nin verdiği bilgilere göre, Ibu Yanardağı yerel saatle 00:37 civarında patladı ve patlama yaklaşık 206 saniye sürdü. Patlamanın etkisiyle zirve bölgesinden yaklaşık 3.500 metre yüksekliğe kadar kül saçılması gözlemlendi.

Ibu Yanardağı, deniz seviyesinden 1.325 metre yükseklikte bulunuyor ve şu an en yüksek 4 seviyesinin altında, 2. tehlike seviyesinde sınıflandırılıyor. PVMBG yetkilileri, bölge halkının güvenliği için kraterin 3,5 kilometre yakınında faaliyet yapmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Ensarullah Hareketi, ABD’nin Uçak Gemisine Operasyon Düzenledi Ensarullah Hareketi, ABD’nin Uçak Gemisine Operasyon Düzenledi

Endonezya, Pasifik Ateş Çemberi'nde bulunması sebebiyle dünyanın en fazla yanardağa ev sahipliği yapan ülkelerden biri olarak biliniyor. Ülkedeki yanardağ aktiviteleri, bölge halkı ve yetkililer tarafından yakından takip ediliyor.

Yaşanan patlama sonrasında bölgeye yönelik daha fazla güvenlik önlemi alınması ve vatandaşların uyarıları dikkate almaları bekleniyor.

Kaynak: (İLKHA)