Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), engelli bir vatandaşın ücretsiz seyahat hakkını 180 gün askıya alan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) 9 bin 441 lira idari para cezası verdi. TİHEK, TCDD'nin bu uygulamasının engellilik temelinde ayrımcılık oluşturduğuna hükmetti.

Şanlıurfalı Gencin Antalya'da Yaşadığı İşkence TBMM Gündeminde Şanlıurfalı Gencin Antalya'da Yaşadığı İşkence TBMM Gündeminde

Engelli vatandaş İ.Ş., ücretsiz aldığı biletlerle son bir ay içinde iki tren seferini kaçırması üzerine TCDD tarafından ücretsiz seyahat hakkının 180 gün askıya alınmasıyla karşılaştı. 

Suistimallerin önlenmesi amacıyla 1 Aralık 2020'den bu yana söz konusu kısıtlamaya gidildiği anlatılan görüşte, kararın bir hakkın kullanılmasının engellenmesi niteliğinde değil, kamu adına çalışan TCDD'nin tarafsız, adil ve eşit bir hizmet sağlamasına yönelik olduğu öne sürüldü.

Başvuruyu karara bağlayan TİHEK, engellilik temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiği gerekçesiyle şirkete 9 bin 441 lira idari para cezası verdi.
 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı