Kamuya Personel Alımı İlanı Resmi Gazete'de Kamuya Personel Alımı İlanı Resmi Gazete'de

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik piyasasında faaliyet göstermek isteyen şirketlere yönelik lisans kararını Resmi Gazete’de duyurdu. Buna göre, 7 şirket elektrik tedarik lisansı alırken, 6 şirket de toplam 8 elektrik üretim lisansı almaya hak kazandı. Öte yandan, 3 şirketin 4 elektrik üretim lisansı ise iptal edildi.

LPG ve petrol piyasasında da lisans verildi

EPDK, sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) ve petrol piyasasında da lisans kararlarını açıkladı. Buna göre, LPG piyasasında faaliyet gösteren bir şirketin dağıtıcı lisansının süresi uzatılırken, petrol piyasasında ise bir şirket iletim, bir şirket dağıtıcı ve bir şirket de ihrakiye teslimi lisansı aldı. Ayrıca, 13 şirket de şarj ağı işletmeci lisansı almaya hak kazandı.

Enerji piyasasında rekabet artacak

EPDK’nın verdiği lisans kararları, enerji piyasasında rekabetin artacağına işaret ediyor. Enerji piyasasında faaliyet göstermek isteyen şirketler, EPDK’nın belirlediği kriterleri yerine getirerek lisans başvurusunda bulunabiliyor. Lisans alan şirketler, EPDK’nın denetimine tabi olarak enerji piyasasında hizmet verebiliyor.

Kaynak: (İLKHA)