Meteorolojiden Önemli Uyarı: Toz Taşınımı Bekleniyor Meteorolojiden Önemli Uyarı: Toz Taşınımı Bekleniyor

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” temasıyla Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümetler Zirvesi’ne onur konuğu olarak katıldı. Erdoğan, zirvede yaptığı konuşmada, küresel sorunlara çözüm bulmak için iş birliği çağrısı yaptı. Erdoğan, “Dünyanın karşı karşıya olduğu sorunlar, tek başına hiçbir ülkenin veya bölgenin gücünü aşmaktadır. Bu sorunların çözümü için ortak akıl, ortak irade ve ortak eylem şarttır.” dedi.

Erdoğan, zirve kapsamında BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye-BAE ilişkilerinin geliştirilmesi ve bölgesel konular ele alındı. Erdoğan, ayrıca Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Libya Ulusal Birlik Hükûmeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame ve Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Muizzu ile de görüştü.

Erdoğan, 12 yıl sonra Mısır’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki temaslarının ardından bugün Mısır’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan, 12 yılın ardından Mısır’a giden ilk Türk cumhurbaşkanı olacak. Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelecek. Görüşmede, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve üst düzey ikili iş birliği mekanizmalarının canlandırılması bağlamında atılacak adımlar üzerinde durulacak. Ayrıca, Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan siyonist rejim saldırıları başta olmak üzere güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Erdoğan, Mısır ziyareti sırasında Kahire Üniversitesi’nde de bir konuşma yapacak.

Kaynak: (İLKHA)