Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel meseleler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

İkili İlişkiler ve İslam Zirvesi Gündemde

Güçlü İlişkiler ve Ortak Hedefler: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açıklamasına göre, görüşmede Türkiye ile Gambiya arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ve Gambiya’da düzenlenecek 15. İslam Zirvesi ele alındı.

Ortaklık ve Dayanışma Vurgusu

Erdoğan’dan Birlik Mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması ve Birleşmiş Milletler kararlarına uyulmasının sağlanması için İslam dünyasının birlik içinde hareket etmesinin önemine vurgu yaptı.

Türkiye’nin Zirvedeki Rolü

Dışişleri Bakanı Fidan Zirveye Katılacak: Erdoğan, İslam Zirvesi’nde yapılacak müzakerelerin ve alınacak kararların hayırlara vesile olmasını temenni ederken, zirvede Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın temsil edeceğini belirtti.

Ege Denizi’nde Sahil Güvenlik Operasyonu Ege Denizi’nde Sahil Güvenlik Operasyonu

Geleceğe Yönelik Adımlar

Türkiye-Gambiya İşbirliği Güçlenecek: Ayrıca, Erdoğan, Türkiye ile Gambiya ilişkilerinin daha da geliştirilmesi adına gelecek dönemde atılacak ortak adımların önemini dile getirdi.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı