Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2024’ün ilk kabine toplantısını yarın Haliç Kongre Merkezi’nde yapacak. Toplantıda, iç ve dış gelişmeler, ekonomik durum, terörle mücadele, salgınla ilgili alınacak tedbirler ve yerel seçim hazırlıkları gibi konular ele alınacak.

Emeklilere ilave zam müjdesi

Toplantının gündeminde, emeklilere yapılacak ilave zam da yer alıyor. Emeklilerin maaşlarında, enflasyon farkı ve refah payı olmak üzere iki ayrı artış yapılması planlanıyor. Böylece, emeklilerin alım gücünün korunması ve yaşam standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Yüksel Kocamış Oldu Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Yüksel Kocamış Oldu

Enflasyonla mücadelede yeni adımlar

Kabine toplantısında, enflasyonla mücadelede yeni yılda atılacak adımlar da görüşülecek. Enflasyonla mücadele programının devamı niteliğindeki yeni tedbirler, üretim, istihdam, yatırım, ihracat ve tüketici güvenini artırmayı amaçlıyor. Ayrıca, faiz oranları, kredi hacmi, döviz kuru ve cari açık gibi makroekonomik göstergeler de değerlendirilecek.

Gazze’deki İsrail saldırılarına tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısında, Gazze’deki İsrail saldırılarına da tepki gösterecek. Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını “soykırım” olarak nitelendirmiş ve uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırmıştı. Erdoğan, Filistin halkının haklı davasını her platformda savunmaya devam edeceklerini belirtmişti.

İsveç’in NATO üyeliği süreci

Kabine toplantısında, İsveç’in NATO’ya üyelik süreci de gündeme gelecek. İsveç, NATO’ya üye olmak için resmi başvuru yapmış ve üyelik sürecinin 2024 yılında tamamlanmasını istemişti. Türkiye, İsveç’in NATO’ya üyeliğine destek verdiğini açıklamış ve iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirmek istediğini belirtmişti.

Kaynak: (Haber Merkezi)