Ankara'dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'a Filistin konusunda duyduğu endişeleri içeren bir mektup gönderdi. Mektubunda, Gazze'de yaşananlar ve uluslararası hukukun ihlali üzerine duran Erdoğan, insanlığın bu duruma sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Putin, 24 Yıl Sonra Kuzey Kore'ye Resmi Ziyaret Gerçekleştirdi Putin, 24 Yıl Sonra Kuzey Kore'ye Resmi Ziyaret Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, 2014 yılından bu yana Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğini ve Filistinli sivillerin haklarının savunucusu olduğunu belirtti. 7 Ekim 2023'ten itibaren Gazze'ye yapılan 45 bin tonluk insani yardım ile Türkiye'nin bölgede öne çıkan ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Ayrıca, 429 Gazzeli hasta ve yaralının Türkiye'de tedavi altına alındığını ekledi.

Cumhurbaşkanı, Filistin-İsrail çatışmasının adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulmadan Orta Doğu'da barışın sağlanamayacağını belirtti. Erdoğan, 1967 sınırları içinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasının önemini vurguladı.

Erdoğan, Gazze'deki durumun yanı sıra Ukrayna savaşı ve İslam karşıtlığı gibi küresel sorunlara da değindi. Dünya genelinde artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı uluslararası toplumun daha fazla iş birliği ve koordinasyon içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı