Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu yıl düğün sezonunun ekonomiye büyük bir canlılık getirmesini beklediklerini belirtti. Palandöken, yaptığı açıklamada, düğünlerin mobilyacıdan kuyumcuda, tekstilciden pastacıya kadar birçok esnafı etkilediğini vurguladı.

Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Sektörü İstihdamda Rekor Kırdı Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Sektörü İstihdamda Rekor Kırdı

Artan Nüfusa Rağmen Evliliklerin Artışı

Geçen yıl 565 bin çiftin evlendiğini hatırlatan Palandöken, bu yıl da artan nüfusa rağmen yaklaşık 600 bin çiftin evleneceğini öngördüklerini dile getirdi. Bu durumun pek çok sektördeki esnafı olumlu yönde etkileyeceğine dikkat çeken Palandöken, düğünlerin ekonomiye 500 milyar liralık bir canlılık getirmesinin beklendiğini ifade etti.

Ortalama bir düğünün maliyetinin 500 bin liradan başladığını belirten Palandöken, döviz kurlarındaki artış ve yüksek enflasyon nedeniyle tüm ürün ve hizmetlerde ciddi fiyat artışlarının yaşandığını dile getirdi. Ancak hükümetin gençleri evliliğe teşvik etmek için çeşitli destekler sağladığını ve bu desteklerin önemli olduğunu vurguladı. Palandöken, özellikle sıfır faizli destek kredilerinden yararlanma olanaklarının tüm çiftler için sağlanmasının önemli olduğunu belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı