Mor bakteriler: dünya dışı yaşamın yeni iz sürücüleri olabilir Mor bakteriler: dünya dışı yaşamın yeni iz sürücüleri olabilir

Meta Türkiye ve Azerbaycan Kamu Politikaları Müdürü Sezen Yeşil, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri sırasında manipülasyonu engellemek amacıyla uzmanlaşmış ekiplerin oluşturulduğunu açıkladı. Facebook ve Instagram'da, seçim döneminde usulsüz müdahaleleri önlemek için kapsamlı önlemler alındığını belirtti.

Yeşil, yapay zeka ve dijital tekniklerin yanı sıra insan gücünü kullanarak yanlış bilgilendirme ve manipülasyonla mücadele ettiklerini ifade etti. Sosyal meseleler, seçimler ve siyasetle ilgili reklamların dijital olarak oluşturulması veya üzerinde oynanması durumunda, bunu tespit ederek kullanıcıları bilgilendirdiklerini belirtti.

Meta olarak, seçimlerle ilgili reklamların şeffaf olmasını sağlamak adına önemli adımlar attıklarını dile getiren Yeşil, reklam verenlerin kimliklerini kanıtlamalarını ve yaşadıkları yerleri açıklamalarını şart koştuklarını ifade etti. Reklamların üzerine reklam verenin kimliğini gösteren etiketlerin eklendiğini ve kullanıcıların şeffaflık kontrollerini kullanarak etiketlenmiş reklamları görmeme seçeneğine sahip olduklarını açıkladı.

Yeşil, manipülasyon kampanyalarını engellemek ve yanlış bilgiyi önlemek için gelişmiş güvenlik operasyonlarının yürütüldüğünü belirtti. Bağımsız haber doğrulayıcı ortaklarının viral yanlış bilgileri değerlendirdiğini ve puanladığını söyledi. Dünya çapında yaklaşık 100 ortakla çalıştıklarını ve bu ortaklar aracılığıyla yanlış bilgilerin incelendiğini ve değerlendirildiğini dile getirdi.

Meta, manipülasyonu önlemek ve doğru bilgiye erişimi kolaylaştırmak için çalışmalar yürüttüğünü vurguladı. "Dogrula.org" ekibiyle başlattıkları "#GerçeğiKeşfet Reels" kampanyasıyla doğru bilgiye ulaşma yolunda ipuçları sunduklarını belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı