Dövizle Ödeme Yasağı Esnetildi: İşte Yeni Kararın Detayları Dövizle Ödeme Yasağı Esnetildi: İşte Yeni Kararın Detayları

1982 yılında Eskişehir'de doğan Fatih Karahan, Boğaziçi Üniversitesi'nden Matematik ve Endüstri Mühendisliği alanlarında mezun oldu. Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde tamamladı. Çalışma hayatına 2012'de New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başladı ve burada İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanlığı ve para politikası danışmanlığı gibi önemli görevler üstlendi. Ayrıca Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yaptı. 2022 yılında Amazon'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı ve Kasım 2022'de Başekonomist unvanını aldı. Karahan, 28 Temmuz 2023'te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atanmıştı.

Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Hafize Gaye Erkan'ın görevinden alındığı belirtildi. Erkan, istifa gerekçesinde kamuoyunda yaşanan itibar suikasti kampanyasına dikkat çekmiş ve ailesinin bu süreçten etkilenmemesi için affını talep etmişti.

Fatih Karahan'ın Atanması ve Tebrikler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan'ın kararını şahsi ve takdirlere bağlı olarak değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise sosyal medya üzerinden Karahan'ı tebrik etti ve yeni görevinde başarılar diledi.

Kaynak: (Haber Merkezi)