Fed, politika faizini değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bıraktı.

Ekonomik Görünüm: Güçlü İstihdam ve Düşük İşsizlik

Türkiye, Çok Uluslu Şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi Uygulamasında Hızlanıyor Türkiye, Çok Uluslu Şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi Uygulamasında Hızlanıyor

Fed'in açıklamasında, ekonomik aktivitenin sağlam bir hızla genişlemeye devam ettiği ve istihdam kazanımlarının güçlü olduğu belirtildi. İşsizlik oranının düşük seyrettiği vurgulandı. Ancak enflasyonun yüksek seviyelerde seyrettiği ve hedeflenen yüzde 2'lik enflasyonun sağlanamadığı ifade edildi.

Fed'in haziran ayından itibaren hazine tahvillerinde aylık sınırı 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürerek bilanço küçültme hızını yavaşlatacağı bildirildi. Ayrıca ipoteğe dayalı menkul kıymet portföyünün küçültme tavanı aylık 35 milyar dolar olarak korunacak.

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını vurgulayarak, politika duruşlarının ekonomik aktivite ile enflasyon üzerindeki etkisine dikkat çekti. Powell, enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru düşürülmesi için kararlı olduklarını belirtti.

Powell, Fed'in para politikasındaki kararlarını yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinden bağımsız olarak alacaklarını vurguladı. Para politikasının ekonomik hedefler ve belirsizlikler doğrultusunda şekilleneceğini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı