Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimi beklentisinin ötelenmesi ve şirket karlılıklarındaki artışın etkisiyle pozitif bir seyirle yeni haftaya başladı. Ancak, Fed'in faiz kararı ve Jerome Powell'ın açıklamaları, önemli şirket raporları ve yoğun veri gündemi haftanın odak noktalarını oluşturuyor.

Makroekonomik verilerde enflasyonla mücadelenin beklenenden daha uzun sürebileceğine dair sinyaller ve Fed yetkililerinin şahin tonlu açıklamaları, faiz indirimlerine yönelik endişeleri artırıyor. Ancak, ABD'de devam eden bilanço döneminde şirketlerin beklenenden daha iyi performans göstermesi risk iştahını destekliyor.

Fed'in faizleri sabit bırakması beklenirken, karar sonrası Powell'ın yapacağı açıklamalar önem arz ediyor. Piyasalar, Fed'in gelecek dönem politika adımlarına ilişkin ipuçlarını yakından takip ediyor.

ABD'de açıklanacak istihdam raporu verileri, özellikle tarım dışı istihdam verisinden alınacak sinyaller piyasaların yönünde belirleyici olabilir. Ayrıca, Amazon ve Apple gibi dev şirketlerin finansal raporları da yatırımcıların odağında.

Fed'in haziranda faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 12, temmuzda yüzde 30 ve eylülde yüzde 58'e geriledi. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yatay seyirdeyken, altının ons fiyatında hafif bir düşüş gözlemleniyor.

Maduro, Türkiye ile Yatırım Anlaşmasını Canlı Yayında Onayladı Maduro, Türkiye ile Yatırım Anlaşmasını Canlı Yayında Onayladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Orta Doğu'da yapılacak toplantılarda Gazze'deki ateşkes sağlama çabaları petrol fiyatlarında gerilemeye neden oldu. Brent petrolün varil fiyatı düşüş kaydederken, Asya ve Avrupa borsalarında ise pozitif bir seyir hakim.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı