İran ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları, Gazze Şeridi’ndeki Refah’ta yaşanan son olaylar başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri telefonda görüştü.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Suudi medyasına göre görüşmede, Tahran ile Riyad arasındaki ikili ilişkiler ele alındı. İki bakan, bölgedeki istikrar ve güvenliğin sağlanması için işbirliği yapma konusunda mutabık kaldı.

Gazze Şeridi’ndeki İnsani Durum Görüşüldü

Görüşmede, Gazze Şeridi’ndeki insani durum ve Refah kentindeki gelişmeler de gündeme geldi. İki bakan, İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçların devam etmesinden kaygı duyduklarını dile getirdi.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yolsuzluk Şüphesiyle Gözaltında Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yolsuzluk Şüphesiyle Gözaltında

İran ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları, işgalci rejimin suçlarının sona erdirilmesi, insani ablukanın kaldırılması ve bölgeye barışın getirilmesi gerektiğini vurguladı.

İki bakan, Gazze Şeridi’ndeki insani krize çözüm bulmak için uluslararası toplumu da harekete geçmeye çağırdı.

Kaynak: (İLKHA)