Gazze Şeridi'nde devam eden çatışmaların etkileri giderek daha fazla yıkıcı hâle geliyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarının sonucunda 17 bin çocuğun ailesinden ayrıldığını ya da refakatsiz kaldığını belirtiyor.

UNICEF'in Filistin'deki İletişim Direktörü Jonathan Crickx, Gazze'deki çatışmaların 119 gündür sürdüğünü vurgulayarak, güvenlik ve insani koşulların zorluğu nedeniyle bu sayının tahmin olduğunu ifade etti. Crickx, Gazze'den döndüğü bir basın toplantısında, "Bu savaşta aile üyelerinden birini kaybetmiş" birçok çocukla karşılaştığını ve her birinin yürek burkan bir hikayesi olduğunu paylaştı. Çocukların yaşadığı dramın istatistiklerin ötesinde gerçek hayat hikayeleri olduğunu vurgulayan Crickx, uluslararası toplumu çocukların acısını hafife almamaya ve çözüm bulmaya çağırdı.

Rusya, bir bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu Rusya, bir bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu

Gazze'deki ailelerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken UNICEF'in İletişim Direktörü Jonathan Crickx, çocukların savaşın etkileri nedeniyle ciddi şekilde zarar gördüğünü belirtiyor. Çocukların aşırı kaygı, iştahsızlık, uykusuzluk ve patlamaların yarattığı panik gibi belirtiler gösterdiğini ifade eden Crickx, Gazze Şeridi'nde savaş öncesinde bile 500 binden fazla çocuğun psikososyal destek ihtiyacı olduğunu vurguluyor. Ancak günümüzde neredeyse tüm çocukların, yani 1 milyondan fazla çocuğun bu desteğe muhtaç olduğunu tahmin ettiklerini paylaşıyor. Crickx, Gazze'deki çocukların çatışmanın tarafı olmadığını ve şiddete maruz bırakılmamaları gerektiğini vurgulayarak, ateşkesin sağlanmasının bu çocuklara gereken desteği sağlamanın tek yolu olduğunu belirtiyor.

Kaynak: İHA