Şanlıurfa Gençlik Merkezi DENEYAP Teknoloji Atölyelerinde hünerlerini göstererek icat yapan mucitler, Bilim Şenliğinde buluştu.

Düzenlenen şenliğe; Şanlıurfa Gençlik Merkezi Müdürü Hamit Derman, T3 Vakfı Şanlıurfa Sorumlusu Muhammed Şerif Fırat, eğitimciler, veliler ve genç mucitler katıldı.

4A56Abca Af3D 4Aaa 9E2C 6568Cd3C6Fb5

Şanlıurfa Gençlik Merkezinde düzenlenen şenliğe katılan mucitler, tasarladıkları robotları yarıştırdı

Bilim şenliğinde Harran Ovası mikrofonlarına konuşan mucitler, duygu ve düşüncelerini aktardı.

ESA'nın Ariane 6 Roketi Uzaya İlk Yolculuğunu Gerçekleştirdi ESA'nın Ariane 6 Roketi Uzaya İlk Yolculuğunu Gerçekleştirdi

I M G 2939Serhat Şah

Tasarladıkları robot hakkında bilgi veren Serhat Şah " İnsansız robot tasarladık. Server motorlar yardımıyla insansız motor tasarladık. Çubukları birleştirerek robot tasarlayıp yürütmeye çalıştık. Herkesin burada bu imkanlara sahip olması çok güzel." dedi.

I M G 2921Emre Özgür

Yaptığı robot hakkında açıklamada bulunan Emre Özgür, "Bugün robot yapacağız. Robotumuzun üçgen ayakları var ve onları çevirerek hareket ediyor. DENEYAP’ta farklı projeler yapıyoruz. Yazılım ve robotları kodlamayı öğreniyoruz. Robotların tasarımlarıyla ilgileniyoruz. Burada çok etkinlik var. Küçük iken bazı şeylerle uğraşmayı seviyordum. Kırık bir şeyleri onarmayı seviyordum. Sonra DENEYAP’ın Urfa’ya geldiğini gördüm. Yaptığım başvurunun onaylanmasıyla gelişti olaylar. Bize böyle bir imkan sağladığı için yetkililere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

I M G 2927Mehmet Selami Yüksel

Mehmet Selami Yüksel ise “DENEYAP Teknoloji Atölyelerinde öncelikle yazılım kodlamayı öğreniyoruz. Sonrasında icatlar geliştiriyoruz. Tüm bunları yaptıktan sonra Bilim Şenliği’ne gidiyoruz. Yaptığım robota pil ve powerbank ile şarj girişi yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

I M G 2977

Muhabir: MEHMET TAHİR TANRIKULU