OpenAI tarafından dün gece duyurulan GPT-4o, yapay zeka alanında çığır açacak yeni özellikleriyle dikkatleri üzerine çekti.

GPT-4o'nun en çarpıcı özelliklerinden biri, önceki sürümlerden daha hızlı ve konuşmaya yakın bir tarzda yanıt vermesidir.

OpenAI web sayfasında yayınlanan bir videoda, bir adam GPT-4o'ya "OpenAI'da bir iş görüşmesi yapıyorum, bu şirketi biliyor musun?" diyor. GPT-4o gerçek insan tonlaması ve mizahıyla cevap veriyor: "Tanıdık geliyor. Şaka yapıyorum, tabii ki tanıyorum."

Videonun geri kalanında yapay zeka, kişiyi ön kamerada gördükten sonra görünüşü hakkında yorum yapıyor ve tavsiyelerde bulunuyor.

Şirket tarafından yayınlanan bir başka videoda ise GPT-4o görme engelli bir kişiye destek sağlıyor. Londra'da seyahat eden bir kişi Buckingham Sarayı'nın önünde yapay zekaya "Kral şu anda sarayda mı?" diye soruyor. GPT-4o görüntüyü yorumluyor ve cevap veriyor: "Evet, sanırım kral şu anda sarayda." Buckingham Sarayı'nın üzerinde kraliyet sancağı olan bir bayrak dalgalanıyor. Bu da kralın orada olduğunu gösteriyor."

Videonun devamında yapay zeka, parka gelen görme engelli bir ziyaretçiye gördüğü manzaraları anlatıyor. Ardından bir araba tespit ediyor ve taksi bekleyen bir kişiyi yaklaştığı konusunda uyarıyor.

TEKNOFEST TravelX Ideathon Yarışması: İnovasyona Yolculuk Başlıyor TEKNOFEST TravelX Ideathon Yarışması: İnovasyona Yolculuk Başlıyor

GPT-4o'nun dış mekan faydalarını gösteren bir başka videoda yapay zeka, ortasında küçük bir pasta ve üstünde bir mum bulunan bir odada iki kişi görüyor; yapay zeka ayrıca şakayla karışık "Birisi doğum günü kutluyor gibi görünüyor" diyor. Özel bir günü mü kutluyorlar yoksa pasta yemek için bir bahane mi buldular?" GPT-4o daha sonra kutlayan kişiye bir doğum günü şarkısı söylüyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı