Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne balistik füze fırlattığını açıkladı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, füzenin yerel saatle 06.53'te ateşlendiği ve orta menzilli olduğu tahmin edilen füzenin Japon Denizi'ne düştüğü belirtildi.

Babil’de Şüpheli Patlama: Soruşturma Sürüyor Babil’de Şüpheli Patlama: Soruşturma Sürüyor

Japonya Savunma Bakanlığı ise Kuzey Kore'nin fırlattığı füzenin 100 kilometre irtifaya ulaşabildiğini ve havada azami 650 kilometre mesafe katederek Japon ulusal münhasır bölgesinin dışına düştüğünü açıkladı. Neyse ki, füzenin düştüğü bölgede deniz ve hava unsurlarında herhangi bir hasar tespit edilmedi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, füze denemesine sert tepki gösterdi ve bu eylemin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini belirtti. Kişida, "Bu, sadece ülkemizin güvenliğini değil bölgenin ve uluslararası toplumun güvenliğini de ilgilendiren bir sorun ve kesinlikle kabul edilemez" dedi. Ayrıca, Kuzey Kore'nin füzelerine karşı halkın güvenliğinin sağlanması amacıyla ülkesinin, ABD ve Güney Kore ile işbirliğini sürdüreceğini vurguladı.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı (INDOPACOM) da Kuzey Kore'yi "yasa dışı ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerden kaçınmaya" çağırdı. Bu gelişmelerle birlikte, bölgesel güvenlik endişeleri artarken uluslararası toplum, Kuzey Kore'nin bu tür eylemlerine karşı daha sıkı önlemler alınması çağrısında bulunuyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı