Adalet Bakanlığı, hâkim ve savcı yardımcılarının mesleğe hazırlık sürecini düzenleyen yeni bir yönetmeliği Resmî Gazete'de yayımladı. Buna göre, hâkim ve savcı adayları, mesleğe kabul öncesinde Adalet Akademisinde 1 yıl eğitim alacak ve 2 yıl tecrübeli hâkim ve savcıların yanında görev yapacak.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yeni yönetmeliğin yargı hizmetlerinin vatandaşlara daha etkili ve verimli bir şekilde sunulması için hayata geçirildiğini belirtti. Tunç, hâkim ve savcı adaylarının eğitim sürecini usta çırak ilişkisi içinde tamamlayacaklarını ve bu sayede kürsüye daha donanımlı ve güçlü çıkacaklarını ifade etti.

Hâkim ve Savcı Yardımcılığı Yönetmeliği ile hâkim ve savcı adaylarının eğitim ve staj süreçleri netleştirilmiş oldu. Bu düzenlemeyle, yargı sisteminin niteliğinin artırılması ve hukukun üstünlüğünün sağlanması hedefleniyor.

Yeni yönetmelik, Adalet Akademisinde alınacak eğitimlerin yanı sıra saha deneyiminin de önemli olduğunu vurgulayarak, adayların usta hâkim ve savcılarla birlikte çalışarak mesleğin inceliklerini öğrenmelerini sağlıyor.

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları Kapatılacak iddialarını yalanladı 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları Kapatılacak iddialarını yalanladı

Hâkim ve Savcı Yardımcılığı Yönetmeliği'nin yargı camiasına hayırlı olması temennisinde bulunan Tunç, bu düzenlemenin yargının güçlenmesine ve halka daha etkin bir hizmet sunulmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Kaynak: (İLKHA)