Cumhurbaşkanı Erdoğan: 28 Şubat'ın Karanlık Zihniyetini Hortlatmaya İzin Vermeyeceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: 28 Şubat'ın Karanlık Zihniyetini Hortlatmaya İzin Vermeyeceğiz

Karadeniz’de yılbaşından önce bolluk yaşanan hamsi avında son günlerde düşüş yaşandı. Tekne sahipleri, hamsinin Türk karasularına gelmesi için 2 gün avlanmama kararı aldı. Bu nedenle Trabzon Toptancı Balık Hali’ne bugün hamsi gelmedi. Hem Türk hem de Gürcistan tarafında avcılık yapan tekneler, hamsinin sınırda olduğu için kararı aldıklarını belirtti. Hamsi fiyatları da kilosu 100 TL’ye yükseldi.

Hamsi Hopa ile Gürcistan sınırında

Trabzon Toptancı Balık Hali’nde konuşan balıkçı esnaflarından Adem Kaygusuz, hamsinin Hopa ile Gürcistan sınırı arasında olduğunu ve bu nedenle teknelerin 2 gün avlanmayalım kararı aldığını söyledi. Kaygusuz, “Dün hamsi bol geldi, kilosu 50 TL civarındaydı. Bugün hamsinin gelmemesinin nedeni hamsi Hopa ile Gürcistan sınırı arasında olduğu için tekneler ‘2 gün avlanmayalım’ kararı aldı. İki gün denize çıkmayacaklar. Hamsi Türk karasularına gelsin ki rahat rahat avlayalım diye. Gürcistanlı balıkçılar ve Türk balıkçılar böyle bir karar aldı. Devletin koyduğu her hangi bir yasak yok. Bizim teknelerimiz böyle bir karar aldılar. Dün akşam itibariyle bu yasak kararını aldılar inşallah cumartesi günü nasip olursa yine tekneler denize açılacak” dedi.

Hamsinin kilosu 100 TL oldu

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış ise hamsinin sınırda karşı tarafa da geçemediği için teknelerin kendi aralarında 2 gün avlanmama kararı aldığını kaydetti. Çoğalmış, “Hamsi şu an sınırda karşı tarafa da geçemedikleri için tekneler kendi aralarında 2 gün avlanmama kararı aldı. Her ki tarafta avcılık yapan tekneler bu kararı aldı. Şu an hamsinin kilosu 100 TL” diye konuştu.

Hamsi avında yaşanan azalmanın, balığın göç yolu ve hava şartlarıyla ilgili olduğu belirtildi. Balıkçılar, hamsinin yeniden bolluk yaşanması için dua ettiklerini söyledi.

Kaynak: AA