Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre,  "İşgalciler Han Yunus kentinin doğusundaki Abesan beldesinde yerinden edilmiş kişilerin barındığı bir okulu hedef alarak iğrenç bir katliam gerçekleştirdi." denildi.

Filistin Kızılayı, ilk yardım ekiplerinin saldırıda yaralananları Nasır ve El-Emel hastanelerine naklettiğini açıkladı. Ayrıca, Han Yunus'un merkezindeki Ebu Hamid Kavşağı'na düzenlenen bombalı saldırıda da ölen ve yaralananların olduğu bildirildi.

İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı

Filistin hükümeti medya ofisinden yapılan açıklamada, İsrail'in Han Yunus'un doğusundaki Abesan beldesinde yerinden edilmiş kişilerin barındığı bir okulu hedef aldığı saldırıda, çoğunluğu çocuk ve kadın 29 kişinin öldüğü belirtildi. İsrail'in son saatlerde gerçekleştirdiği "6 katliamda 60 Filistinlinin şehit olduğu" da açıklandı.

Açıklamada, "Bu katliam, işgal ordusunun Filistin halkına 10 aydır uyguladığı soykırım suçunun devamı niteliğindedir. Sivillere yönelik bu korkunç katliamları gerçekleştiren İsrail işgalini en güçlü ifadelerle kınıyor, ayrıca ABD yönetiminin soykırım suçunda işgalcilerle aynı safta yer almasını da kınıyoruz." denildi.

Açıklamada, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 38 bin 243'e, yaralananların sayısının da 88 bin 33'e yükseldiği aktarıldı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı