Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, 2023 yılı Aralık ayında H-ÜFE, bir önceki aya göre yüzde 3,59 artış gösterdi. Ayrıca, bir önceki yılın Aralık ayına göre H-ÜFE yüzde 81,18, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 76,37 arttı.

Yıllık bazda H-ÜFE değişimleri incelendiğinde, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 72,21, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 90,54, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 83,25 artış yaşandı. Ayrıca, bir önceki aya göre değişimlerde ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 5,48, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 2,49 artış görüldü.

Dünya Bankasından Türk İhracatçılara Yeşil Dönüşüm İçin 600 Milyon Avroluk Destek Dünya Bankasından Türk İhracatçılara Yeşil Dönüşüm İçin 600 Milyon Avroluk Destek

Yıllık H-ÜFE'ye göre 12 alt sektörde düşüş, 15 alt sektörde artış görüldü. Suyolu taşımacılığı hizmetleri, hava yolu taşımacılığı hizmetleri ve telekomünikasyon hizmetleri endekslerin en az arttığı alt sektörler oldu. Bina ve çevre düzenleme (peyzaj) hizmetleri, sinema filmi, video ve televizyon programı yapımcılık hizmetleri, mimarlık ve mühendislik hizmetleri; teknik test ve analiz hizmetleri ise endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

Aylık H-ÜFE'ye göre ise 21 alt sektörde düşüş, 6 alt sektörde artış yaşandı. Programcılık ve yayıncılık hizmetleri, konaklama hizmetleri ve istihdam hizmetleri endekslerin en fazla azalış gösterdiği alt sektörler oldu. Depolama ve destek hizmetleri (taşımacılık için), su yolu taşımacılığı hizmetleri ve telekomünikasyon hizmetleri ise endekslerin en fazla arttığı alt sektörler olarak belirlendi.

Kaynak:  (İLKHA)