GAP Havalimanında alınan Şehid Hasan Saklanan’ın cenazesi, otopsi yapılmak üzere Şanlıurfa Adli Tıp Kurumuna getirildi.

Cenazeye ailesi, HÜDA PAR Milletvekili Şahzade Demir, İl Başkanı Faruk Polat, GİK Üyesi Lokman Yalçın, Şanlıurfa STK’lar Platformu Dönem Sözcüsü İ. Halil Göven, birçok STK Temsilcisi ve sivil halk katıldı.

Şehid Hasan Saklanan’ın şehadeti ve naaşının getirilmesi nedeniyle Radyo Urfa’da canlı yayınlanan “Gündem Özel” programına telefonla bağlanan Demir, devlet erkanının ve siyasilerin cenazeye katılmadığını belirterek bunun büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

 Şehid Hasan Saklanan iftiharlarının olduğunu ifade eden Demir, şehid Saklanan ile Bedir ashabının arasında bir fark olmadığını söyledi.

Saklanan’ın şehadete giden sürece karar vermesinin güç sahibi iktidarların acziyetinin, sivil toplumun vicdanının harekete geçip Filistin’e sahip çıkmasının bir sonucu olduğuna dikkat çeken Demir, bu sorunun aşılması gerektiğini söyledi.

Karaköprü Belediyespor'un başkanı Cevheri oldu Karaköprü Belediyespor'un başkanı Cevheri oldu

“Şehid Saklanan başta Urfa olmak üzere tüm Türkiye’nin gurur kaynağıdır” diyen Demir, “Filistin’de büyük bir vahşet ve katliam var. Eğer Müslüman ülkeler gereğini yapmazlarsa, Filistin’e, Mescidi Aksa’ya, Gazze’ye, sahip çıkmazlarsa bu tür hadiseler yaşanmaya devam edecektir. Hassas olan kardeşlerimiz gidip orada şehid olacaklardır. Bunun aşılması lazımdır. Bu halkın vicdanının tezahürüdür, halkın vicdanının tepkisidir, imanın tepkisidir. Başta Urfa olmak üzere tüm Türkiye’nin gurur kaynağıdır.” ifadelerini kullandı.

I M G 20240523 W A0003

Siyaset kurumunun cenazeyi sahiplenmemesinin kendilerini üzdüğünü ifade eden Demir, “Bazı siyasiler var ama hükümet nezdinde bir katılım bekliyorduk. Hayırlısı olsun. Herkes kendi hassasiyetine, kendi vicdanına göre davranıyor. Urfa’nın şehidini tebrik ediyoruz. Ta işgalciler döneminde işgale karşı çıkan Urfa’ya yakışır bir durum bu. İftihar ediyoruz. Bu mezalim devam ettikçe şehitler vermeye devam edeceğiz. Biz şehit vermekten çekinmedik, çekinmeyeceğiz.” diye konuştu.

Daha ilk günden itibaren parti olarak şehidin naaşının teslim edilmesi için çaba içinde olduklarını belirten HÜDA PAR GİK Üyesi Lokman Yalçın ise geç de olsa naaşın getirilmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biraz geçte olsa hükümet cenazeyi getirdi. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Üzüntülü iken bir anda şehidimizin naaşına kavuşmamız adına bizi sevindirmiştir. Bugün hiçbir devlet kurumunun şehidin cenazesinde olmaması üzücü bir tablodur. israil zulmüne karşı kendini feda eden bir insanı, ailesini, naaşını, devlet yetkililerinin sahiplenmemesinin Urfa için çok büyük bir eksikliktir. Cenazede alımında, otopsi de resmi makamları görünmemesi bizi üzdü. Sadece sivil toplum örgütlerinin olması, siyasi partilerinde de sadece HÜDA PAR yoğun olarak katılım sağladı. Milletvekilimiz Şehzade Demir, havaalanında bizatihi Ankara’dan gelip cenazeye katılım sağladı. Saadet Partisi İl Başkanı da katılım gösterenlerinin arasındaydı. Bunun dışında ne başka siyasi partilerden ne de devlet olarak maalesef hiç kimseyi görmedik. Şehidin cenazesine bu anlamda sahip çıkılmaması bizi son derece üzdü.”

Muhabir: MEHMET NEZİR ŞEKER