2023-2024 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi başladı. Ortaokullarda 19 Şubat’a kadar sürecek olan seçmeli ders tercihleri ile ilgili HÜDA PAR Milletvekilleri Ramanlı ve Dinç, anadilin önemine dikkat çektiler.

“Dilimiz, milletimizin istikbalidir”

Ramanlı, sosyal medya hesabından Kürtçe bir video paylaşarak, dilin bir milletin devamı ve teminatı olduğunu söyledi. Ramanlı, “Değerli halımız dil, bir milletin devamı ve teminatıdır. Anadilimiz, babamızın ve dedelerimizin mirasıdır. Bu milletimizin istikbalidir. Bu nedenle dilimizi iyi öğrenmeli ve bunu çocuklarımıza öğretmeliyiz. Bu hepimizin vazifesidir. Okullardaki seçmeli ders, dilimizi öğrenmemiz için güzel bir fırsattır. Gelin hep beraber dilimize sahip çıkalım.” dedi.

Eğitimde Yeni Araç: Sanal Müzeler Öğrenci ve Öğretmenlerin Kullanımına Açıldı Eğitimde Yeni Araç: Sanal Müzeler Öğrenci ve Öğretmenlerin Kullanımına Açıldı

“Haydi gelin hep birlikte varlığımızı güçlendirelim”

Dinç ise Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğunu belirterek, Zazaca yaptığı konuşmada, dilin geleceğin teminatı olduğunu vurguladı. Dinç, “Aziz milletimiz, dilimiz milletimizin varlığının ve devamlığının teminatıdır. Dilimiz, annelerimizin dilidir, Dedelerimizden bize mirastır. Geleceğin teminatıdır. Bu sebeple dilimize sahip çıkmalıyız. Dilimizi çocuklarımıza alıştıralım. Bunun için ortaokullarda anadilde eğitim çok büyük bir imkandır. Haydi gelin hep birlikte varlığımızı güçlendirelim.” diye konuştu.

Kaynak: (İLKHA)