İİT Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı, İstanbul'da gerçekleşti. Toplantıya 43 ülkeden 20 bakan ile birçok iletişim ve medya kuruluşunun üst düzey temsilcisi katıldı. Toplantının açılışını İİT Enformasyon Bakanları Dönem Başkanlığı'nı yürüten Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha yaptı.

Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Görevine Devam Edecek Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Görevine Devam Edecek

Bildiride, İsrail'in Filistin topraklarına yönelik devam eden askeri saldırıları ve dezenformasyon faaliyetleri sert bir dille kınandı. İsrail'in Filistinli sivillere yönelik baskı, katliam ve soykırımı durdurması için koşulsuz ateşkes çağrısı yapıldı. Ayrıca, uluslararası topluma, işgal altındaki Filistin topraklarında görev yapan medya mensuplarına karşı işledikleri suçlardan ötürü İsrail'i sorumlu tutacak acil bir soruşturma açma çağrısı yapıldı.

Bildiride ayrıca, İİT Üyesi Ülkelerin Enformasyon Bakanları'nın, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına ilişkin alınan tüm kararları yeniden onayladığı belirtildi. Uluslararası topluma, Filistin halkının kendi kaderini tayin etme, özgürlük ve ulusal bağımsızlık hakkını desteklemesi çağrısında bulunuldu.

Son olarak, İİT Enformasyon Bakanları Toplantısı'nda Türkiye Cumhuriyeti'ne gösterilen misafirperverlik ve düzenlemeler için teşekkür edilirken, İİT Genel Sekreteri'nin bildirinin uygulanmasını takip etmek ve Dışişleri Bakanları Konseyi'ne bir rapor sunmak üzere yetkilendirildiği belirtildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı