ABD-Avrupa ortak teleskopunun, iki büyük kara deliğin birleşmesine ilişkin bilinen en eski bulguları yaptığı kaydedildi. Biri Güneş'in 50 milyon katı büyüklüğünde, diğeri aynı büyüklükte iki kara deliğin "Büyük Patlama"dan 740 milyon yıl sonra birleştiği açıklandı.

Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacı Hannah Ubler, keşifle ilgili bir makalesinde şunları söyledi: "Devasa kara delikler, galaksilerin evrimini en başından beri şekillendirmiştir." not etti. Bilim insanları yaptıkları açıklamada bunun bugüne kadar bilinen en eski kara delik birleşmesi olduğunu söyledi.

Elon Musk: OpenAI Entegrasyonu Apple Cihazlarını Tehdit Ediyor Elon Musk: OpenAI Entegrasyonu Apple Cihazlarını Tehdit Ediyor

James Webb Uzay Teleskobu tarafından yapılan yeni bir keşfin, gökbilimcilerin süper kütleli kara deliklerin nasıl bu kadar büyüdüğü sorusuna da yanıt olabileceği kaydedildi. NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini almak üzere 2021 yılında fırlatılan Webb, en büyük uzay gözlemevi olarak Dünya'dan 1,6 milyon kilometre uzakta evrenin bilinmeyenlerini keşfetmeye devam edecek..

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı