AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan vaatler, eylül ayının başında açıklanmış olan Orta Vadeli Program ve hükümet kanalında konuşulan diğer yeni uygulamalar, gözlerin yeni torba yasaya çevrilmesine yol açtı. Vaatlerin, hedeflerin ve diğer uygulamaların torba yasada yer alıp almayacakları, 2024 yılına nasıl yenilikler ile giriş yapılacağı gibi konu başlıkları milyonlar tarafından merak edildi.

Brent Petrolü 82,44 Dolardan İşlem Görüyor Brent Petrolü 82,44 Dolardan İşlem Görüyor

Türkiye’nin hedef ve stratejilerini içeren Orta Vadeli Program ve AK Parti’nin cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri çerçevesinde vermiş olduğu vaatler, yeni bir torba yasa için harekete geçilmesine aracılık etti.  Son dönemlerde gündemden düşmeyen torba yasanın içinde hangi konulara yönelik düzenlemelerin yer alacağı merak konusu oldu. Peki, ikinci torba yasada neler olacak? Torba yasa ne zaman Meclis’e sunulacak? İşte detaylar…

İKİNCİ TORBA YASADA HANGİ MADDELER VAR?

0x0-2-torba-yasanin-icerikleri-tek-tek-listelendi-bag-kur-prim-esitligi-erken-emeklilik-90-bin-taserona-kadro-faiz-1699442215763

Meclis’e sunulmaya hazırlanılan ikinci torba yasada emeklilikten kredi desteklerine, prim desteğinden taşeron işçi kadrosuna kadar pek çok konu başlığını kapsayacak maddelerin bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre yasa teklifinin maddeleri ve ilgili maddelerin içerikleri şu şekilde:

- Ev hanımlarına prim desteği: Yeni torba yasada ev hanımlarının isteğe bağlı prim ödemelerine 3’te 1 oranında devlet desteğinin verilmesi maddesi yer alacak. Ayrıca çalışan annelere çocuk sayılarına göre erken emeklilik yolu açılacak.

- Evlilik kredisi: Aile ve Gençlik Bankası kurulacak. Gençlere 2 yılı geri ödemesiz, 150 bin TL’lik evlilik kredisi desteği sunulacak.

- Taşeron işçiye kadro: Yaklaşık olarak 500 bin taşeron işçiyi ilgilendiren bir kadro düzenlemesi yapılacak.

- Prim eşitliği: Bağ- KUR’luların prim şartı SSK’lılar ile eşitlenerek 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülecek.

- 3600 ek gösterge: 15 Ocak 2024 tarihinden itibari ile birinci derecede değerlendiren memurlar söz konusu düzenlemeden yararlanabilecek.

İKİNCİ TORBA YASA NE ZAMAN ÇIKACAK?

İkinci torba yasa henüz Meclis’in gündemine alınmadı. Edinilen bilgilere göre söz konusu yasa teklifinin ilerleyen günlerde Meclis’e sunulacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)