28 Şubat Davası Sanıklarına Af 28 Şubat Davası Sanıklarına Af

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, seçim sürecinde oyların geçersiz sayılması için yürütülen manipülasyon çalışmalarına karşı vatandaşları uyardı. Özellikle sosyal medyada yayılan "Tercih ettiğiniz adaya oy attıktan sonra diğer partilerin üzerini çizin" şeklindeki paylaşımların, oyların geçersiz sayılması için yapılan manipülasyon kampanyalarının bir parçası olduğunu belirten merkez, resmi kaynakların açıklamalarının dışındaki bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin yaptığı açıklamada, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde kullanılacak oyların geçersiz sayılması için manipülasyon kampanyalarının yürütüldüğü tespit edildiği ifade edildi. Özellikle "Tercih ettiğiniz adaya oy attıktan sonra diğer partilerin üzerini çizin" tarzındaki paylaşımların, bu manipülasyon çalışmalarının bir parçası olduğuna dikkat çekildi.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, oy pusulalarının geçerliliği konusunda da açıklamalarda bulundu. "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında herhangi bir özel işaret, isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi bulunan veya karalanmış oy pusulalarının geçersiz sayılacağı hatırlatıldı. Ayrıca, zarfların içerisine oy pusulası dışında (not, nesne vb.) bir şey konulmasının da oyun geçersiz sayılmasına neden olacağı belirtildi.

Kaynak: (İLKHA)