İngiltere, nükleer enerji alanında Avrupa'ya öncülük edecek önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Enerji Güvenliği ve Sıfır Emisyon Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülke, Avrupa'nın ilk yeni nesil nükleer yakıt tesisini inşa edecek.

İngiltere'nin bu hamlesi, nükleer enerji santrallerine yakıt sağlama kapasitesini artırmayı ve Rusya'nın hakim olduğu HALEU pazarından bağımsızlaşmayı hedefliyor. Bu çerçevede, hükümet 196 milyon sterlinlik bir yatırım yaparak uluslararası bir şirket olan Urenco'ya HALEU üretim tesisi kurması için destek sağlayacak. Tesisin 2031'e kadar ihracat veya yurt içi kullanıma hazır şekilde yakıt üretmesi planlanıyor.

Ortadoğu’da Barışın Önündeki Engeller: Lavrov’dan Çarpıcı İddialar Ortadoğu’da Barışın Önündeki Engeller: Lavrov’dan Çarpıcı İddialar

Avrupa'da bu alanda bir ilk olacak tesis, ülkenin kuzey batısındaki Cheshire'da kurulacak. Tesiste yaklaşık 400 yüksek vasıflı istihdam oluşturulması planlanıyor. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, bu hamleyle Rusya'nın enerji pazarındaki tek tedarikçi konumunu sonlandırmayı amaçladıklarını ve Avrupa'nın enerji güvenliğini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

İngiltere, nükleer enerji kapasitesini 2050'ye kadar dört katına çıkarmayı hedefliyor. Ülke, nükleer enerjide son 70 yılın en büyük genişlemesini gerçekleştirmeyi planlarken, bu yeni nesil yakıt tesisi de bu hedef doğrultusunda önemli bir adımı temsil ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı