Filistin Başbakanı İstifa Etti: ABD’den Olumlu Tepki Filistin Başbakanı İstifa Etti: ABD’den Olumlu Tepki

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon güçlerinin ülkedeki varlığını sonlandırmak için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Sudani, Bağdat’ta düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutanı Ebu Mehdi Mühendis’i öldürmesini sert bir dille eleştirdi. Sudani, ABD’nin bu saldırıyla Irak ile yaptığı tüm anlaşmalara aykırı davrandığını ve Irak’ın egemenliğine saygı duymadığını söyledi.

Koalisyon Güçlerinin Çekilmesi İçin Komisyon Kuruldu

Sudani, Irak hükümeti olarak koalisyon güçlerinin ülkeden tamamen çekilmesi için ikili bir komisyon kurduklarını ve bu komisyonun çalışmalarına başladığını açıkladı. Sudani, Irak’ın egemenliğini korumak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını ve koalisyon güçlerinin ülkede kalmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Sudani, koalisyon güçlerinin Irak’ta artık bir gerekçesi olmadığını ve Irak güçlerinin IŞİD’e karşı mücadelede yeterli olduğunu belirtti.

Haşdi Şabi’ye Saldırıyı Kınadı

Sudani, konuşmasında ABD’nin geçtiğimiz gün Haşdi Şabi’nin karargahına düzenlediği saldırıyı da kınadı. Sudani, Haşdi Şabi’nin Irak devletine bağlı resmi bir güç olduğunu ve Irak silahlı kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlattı. Sudani, Irak’ta herhangi bir güvenlik ihlaline karşı sadece Irak hükümetinin yetkili olduğunu ve hiçbir yabancı gücün Irak’ın egemenliğine saldıramayacağını söyledi. Sudani, saldırıda hayatını kaybeden Nuceba Hareketi liderlerinden Ebu Takva es-Saidi için başsağlığı diledi.

Irak Başbakanı Sudani, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin ülkedeki varlığını sonlandırmak için ikili komisyon kurduklarını açıkladı. Sudani, ABD’nin Süleymani ve Mühendis’i öldürmesini kınayarak, Irak’ın egemenliğini savunacaklarını söyledi. Sudani, ayrıca ABD’nin Haşdi Şabi’ye yönelik saldırısını da kınadı ve Irak güçlerinin her türlü tehdide karşı hazır olduğunu ifade etti.

Kaynak: (İLKHA)