İspanya'nın sol koalisyon hükümetinin haftalık olağan toplantısı öncesinde kameraların karşısına çıkan Başbakan Sanchez, Filistin devletini tanıma kararının nedenlerini kamuoyuna açıkladı.

İspanya'nın Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de "uluslararası insan haklarına saygısını ve uluslararası hukuka saygısını" savunan Sanchez, ülkesinin her zaman BM İnsan Hakları Sözleşmesi'ni savunacağını vurguladı.

Sanchez, Bakanlar Kurulu'nun Filistin devletinin resmi olarak tanınmasını onaylayacağını belirterek, "İspanya bu şekilde Filistin'i dünyada tanıyan 140'tan fazla ülkenin yanına eklenecek. Filistin'in tanınması tarihi bir karar ve tek hedefi İsrail ile Filistin arasındaki barışın sağlanmasına katkı sağlamaktır."  dedi.

Nijerya'da Okul Çöktü: Ölü Sayısı 22’ye Yükseldi Nijerya'da Okul Çöktü: Ölü Sayısı 22’ye Yükseldi

"Filistin Devleti'nin tanınması sadece, Filistin halkının meşru talebi olan tarihi bir adaletin yerine getirilmesi değildir, aynı zamanda hepimizin istediği barışın sağlanması için de bir adımdır." şeklinde konuşan Sanchez, "Bu, barış geleceğinin sağlanması, Filistin devletinin İsrail devleti ile birlikte barış ve güven içinde yaşaması için hepimizin tek olasılık olarak gördüğü yolda ilerlemektir." diye konuştu.

Sanchez, Filistin devletinin tanınmasının "mümkün" olması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Gazze ve Batı Şeria aynı Filistin yönetimi altında, aralarında bir koridor ile birleşmeli ve Doğu Kudüs başkenti olmalıdır. Filistin ulusal yönetimi altında birleşmelidir." 

Filistin devletinin sınırlarının belirlenmesinin o ülkenin kararlarına bağlı olduğunu ve İspanya'nın bu konuda bir karar vermeyeceğini vurgulayan Sánchez, şöyle konuştu: "Sınırların belirlenmesi tamamen Filistin yönetimine aittir. Biz şu ana kadar, BM ve AB'de de belirlenmiş olan 1967 sınırlarını geçerli sayacağız." dedi.

Filistin'in uluslararası alanda tanınmasının önemine değinerek, "Geçmişte de söylediğimiz gibi bu karar kimseye karşı değildir, özellikle de İsrail'e karşı değildir. İsrail halkı dost bir halktır ve saygı duyuyoruz. Onlarla en iyi ilişkileri kurmak istiyoruz. Bu karar, aynı zamanda, iki devletli çözüme karşı olan Hamas'a da tam olarak karşıdır. İspanya ilk andan itibaren tüm kararlılığıyla 7 Ekim'deki Hamas'ın saldırılarını kınamıştır. Bu bizim terörizmle mücadeledeki vaadimizin de bir göstergesidir." dedi.

Sanchez, İspanya'nın yarından itibaren Filistin devletinin tanınması konusunda üç önceliği olduğunu açıkladı ve bunları şöyle sıraladı: "Yarından itibaren tüm çabalarımızı iki devletli çözüm için göstereceğiz. Önceliğimiz geçmişte örneği görülmemiş olan Gazze'deki krizin sona erdirilmesi olacaktır. İlk olarak, bir kez daha acil ateşkes ve insani yardımların ulaşması ve Hamas'ın elindeki İsrailli rehinelerin serbest bırakılması çağrısı yapıyorum. İkinci olarak, Filistin yönetiminin yeni hükümetin kurulması sürecindeki tüm girişimlerini destekleyeceğiz. Filistin yönetimi bizim barış ortağımızdır ve bizim tüm desteğimize ihtiyacı olacaktır. Son olarak barış ve refah için çalışan Arap ülkeleriyle işbirliğimizi sürdüreceğiz. İki devletli çözümün gerçek olmasını sağlayacak uluslararası barış konferansı için çabalarımızı artıracağız." dedi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı