İsrail, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) konusundaki eleştirilerini artırarak, ajansın kapatılması ve sorumluluğun Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne devredilmesi çağrısını sıklaştırıyor. Bu çabalar, uluslararası arenada geniş çapta tepki topluyor.

Şubat ayında güven endeksleri nasıl değişti? Şubat ayında güven endeksleri nasıl değişti?

İsrail, 7 Ekim saldırılarına karıştıkları iddiasıyla UNRWA personelini suçlayarak, çeşitli ülkeleri finansal desteği durdurma kararı almaya ikna etmişti. Almanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya, bu ülkelerden sadece birkaçı.

Ancak, UNRWA'nın yardım listesine göre, ABD, Almanya, İsveç ve Japonya gibi finansal destek sağlayan ülkelerin kararı, Gazze halkı için felaket sonuçlar doğurabilecek bir krizle karşı karşıya bırakıyor. 2,2 milyon insanın ihtiyaç duyduğu yardım ve desteği sağlayacak başka bir kuruluşun bulunmaması, bu kararın ciddi insani sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, "Amaç UNRWA'yı tamamen dağıtmak olmalı." diyerek ülkesinin bu kuruma olan bakışını net bir şekilde ortaya koyuyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise BM ve uluslararası toplumun UNRWA'nın misyonunu sona erdirmesi gerektiğini savunarak, alternatif kuruluşların bulunduğunu ifade etti.

Uluslararası alanda artan gerginlik ve çekişmelerle birlikte, İsrail'in UNRWA'yı ortadan kaldırma çabaları, bölgedeki insani yardım ve mülteci sorununu derinleştirebilecek potansiyel bir krize yol açıyor. Filistinli mültecilerin geleceği belirsizliğe gömülürken, uluslararası toplum bu gelişmeleri yakından takip ediyor.

Kaynak: AA