İsrail'de Gazze'ye yönelik saldırılar ve esirlerin durumu hakkında devam eden protestolar, ülkede derin siyasi bölünmeleri ortaya çıkarıyor. Binlerce İsrailli, Tel Aviv ve diğer şehirlerde Netanyahu hükümetine karşı tepkilerini dile getiriyor. Başbakan Netanyahu'nun istifasını talep edenler, savaş karşıtları ve esirlerin aileleri, farklı bölgelerde bir araya gelerek hükümetin politikalarını protesto ediyor.

Bozkurt İşaretinin Anlamı ve Tarihteki Yeri Bozkurt İşaretinin Anlamı ve Tarihteki Yeri

Netanyahu hükümeti, İsrail tarihindeki en sağcı hükümet olarak görülüyor ancak son olaylar, iktidarını sarsıyor. Netanyahu'nun Filistin devleti kurulmasına karşı çıkması ve ABD'nin iki devletli çözüm için çalışmaya devam etmesi, Netanyahu'nun uluslararası alandaki desteğinin azaldığını gösteriyor. İsrail'de yapılan ankete göre, halkın sadece yüzde 15'i Netanyahu'nun görevine devam etmesini istiyor, bu da Netanyahu'nun koltuğunun sallandığını gösteriyor.

Protestoların çeşitliliği, İsrail'deki derin siyasi bölünmeleri ve halkın farklı beklentilerini yansıtıyor. Ultra Ortodoks Yahudilerin zorunlu askerlik hizmetine karşı düzenlediği gösteriler, Haredi topluluğunun siyasi taleplerini vurguluyor. Diğer yandan, Gazze'deki saldırıların ve esirlerin durumunun protesto edilmesi, halkın savaş politikalarına karşı tepkisini gösteriyor.

Netanyahu, erken seçim çağrılarını reddediyor ve iktidarda kalmak için savaş politikalarını sürdürüyor. Ancak halkın büyük çoğunluğunun Netanyahu'nun görevine son verilmesini istemesi, erken seçim ihtimalini gündeme getiriyor. İsrail'deki siyasi belirsizlikler, ülkenin geleceği üzerinde endişelere neden oluyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı