Uykusuzluğa Doğal Çözüm: İşte Uykuyu Destekleyen Besinler ve Tavsiyeler Uykusuzluğa Doğal Çözüm: İşte Uykuyu Destekleyen Besinler ve Tavsiyeler

6 Şubat 2023’te saat 04.17’de Türkiye, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde meydana gelen depremle sarsıldı. Depremin etki alanı o kadar genişti ki Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Hatay ve Elazığ da yıkıma uğradı. Birçok insan enkaz altında kaldı. Tüm Türkiye, deprem bölgesine yardım için harekete geçti.

İkinci deprem daha da büyük oldu

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, 6 Şubat’ta saat 13.24’te Elbistan’da 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha oldu. Bu deprem, bölgedeki yıkımı daha da artırdı. Depremler, oluşturduğu hasar ve yol açtığı can kaybıyla “asrın felaketi” olarak anıldı.

Yaralılar uçaklarla İstanbul’a getirildi

Enkazdan çıkarılan yaralılar, kurulan sahra hastanelerinde ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra tedavilerinin devamı için deprem bölgesine yakın iller ile İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya gibi büyükşehirlere nakledildi. Yaralıların nakli için Cumhurbaşkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Sağlık Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesindeki uçak ve helikopterler kullanıldı. Yoğun bakım donanımlı, sedyeli ambulans uçaklar ve helikopterler, yaralıların tedaviye hızlı erişimi için günlerce semada mekik dokudu.

İstanbul’daki hastaneler yaralılara kapılarını açtı

“Sağlık başkenti” olarak adlandırılan İstanbul, depremzedelerin yaralarını sarmak için etkin rol oynadı. Tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri alarma geçirildi. Şehre ilk yaralılar, 6 Şubat’ı 7’sine bağlayan gece getirildi. Uçaklardan alınan yaralılar, kara ambulanslarına nakledilerek hastanelere sevk edildi. Hastanelerdeki birçok branş doktoru, gece gündüz demeden yaralıların şifa bulmaları, hayata tutunmaları ve ezilmelere bağlı uzuv kayıpları yaşamamaları için çalıştı. İstanbul’da 21 bin 800 yaralıya sağlık hizmeti sunuldu. Halen 17 depremzedenin tedavisi devam ediyor.

İstanbul, deprem bölgesine 32 tır malzeme gönderdi

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, depremlerin ardından İstanbul’dan bölgeye gönderilen sağlık ekipleri ve ekipmanın yanı sıra kente getirilen yaralılara sunulan sağlık hizmetlerine ilişkin. Memişoğlu, depremin büyüklüğü kendilerine ilk andan itibaren bildirildiği için bütün hazırlıkları da buna göre yaptıklarını söyledi. Memişoğlu, saat 05.00-06.00 civarında Türk Hava Yollarının 2 uçağı ile kentten 1 seyyar hastane ile 17 acil müdahale çadırının, birçok acil sağlık ile UMKE ekibinin bölgeye gönderildiğini belirtti. Memişoğlu, aynı zamanda İstanbul depremine hazırlık aşamasında biriktirilip depolanan çadır ile ilaç gibi sağlık malzemelerinin depremin ilk 24 saatinde 32 tırla bölgeye sevk edildiğini kaydetti.

Kaynak: AA