AK Parti’nin düzenlediği “Yeniden Büyük İstanbul Mitingi”, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşti ve katılımcılara “Türkiye Yüzyılı Şehirleri İçin Gerçek Belediyecilik” temalı bir video sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sırasında gösterilen video, İstanbul’un geçmişten günümüze şehircilik yolculuğunu gözler önüne serdi.

İstanbul’un Dönüşümü Ekranlarda

Yaklaşık altı dakikalık video, 1990’lı yılların başında İstanbul’un karşı karşıya kaldığı çöp, su sıkıntısı ve hava kirliliği sorunlarını ele aldı. O dönemde gazetelerin hava kirliliği nedeniyle maske dağıttığı zor günler izleyicilere hatırlatıldı.

Bayram tatilinin 6 gününde 3 bin 706 trafik kazası Bayram tatilinin 6 gününde 3 bin 706 trafik kazası

Geçmişten Günümüze Şehircilik Başarıları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği Istranca’dan su getirme çalışmaları, çöp sorununun çözülmesi, metro inşaatlarının başlaması gibi önemli adımlar videoda yer aldı. Ayrıca, toplu taşıma hizmetlerinin geliştirilmesi, doğal gazın yaygınlaştırılması, Haliç’in temizlenmesi ve ulaşım altyapısına yapılan yatırımlar da vurgulandı.

AK Parti Döneminde İstanbul’a Kazandırılanlar

AK Parti hükümetleri döneminde İstanbul’a kazandırılan İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray gibi ulaşım projeleri; Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi gibi sağlık yatırımları; Atatürk ve Rami Kütüphaneleri ile millet kıraathaneleri gibi kültür ve sanat alanındaki gelişmeler videoda anlatıldı.

Yeniden Ortaya Çıkan Sorunlara Dikkat Çekildi

Video, 2019 yılına gelindiğinde, 1990’lı yılların başında yaşanan sorunların tekrar gün yüzüne çıktığına dikkat çekerek, İstanbul’un geleceği için atılacak adımların önemini vurguladı. Miting, İstanbul’un şehircilik tarihindeki dönüm noktalarını ve gelecek vizyonunu katılımcılarla paylaşma fırsatı sundu.

Kaynak: AA