Muş’ta kar kalınlığının 4 metreye ulaştığı Üçevler grup köy yolunda, İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, zorlu hava koşullarına ve çığ riskine rağmen yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Karın Esareti: 10 Köy ve 21 Mezra Yolu Kapalı

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Üçevler grup köy yolu, bölgedeki 10 köy ve 21 mezranın dış dünya ile bağlantısını kesmiş durumda. Ekipler, sabahın erken saatlerinde başladıkları çalışmalarla, karın oluşturduğu engeli aşmaya çalışıyor.

Çığ Tehlikesine Meydan Okuyan Ekipler

Ekip şefi Nazım Denler’in aktardığına göre, 2 bin 500 rakımlı Derecek Dağı mevkisindeki ekipler, çığ tehlikesine karşı önlemler alarak, karla kaplı yolları açmak için mücadele ediyor. Sert kar tabakası ve fırtına, ekiplerin ilerlemesini zorlaştırırken, açılan yolları fırtına tekrar kapatıyor.

Alternatif Yollar ve Hedefler

Ekipler, alternatif yolları kullanarak köylere ulaşım sağlamayı başardı. Ancak asıl hedef, tüm yolları kısa sürede trafiğe açmak ve böylece bölge halkının yaşamını kolaylaştırmak.

Bakan Yumaklı: Orman Yangınlarında Yapay Zeka Mücadeleye Güç Katıyor Bakan Yumaklı: Orman Yangınlarında Yapay Zeka Mücadeleye Güç Katıyor

Muş’ta karla mücadele ekiplerinin özverili çalışmaları, kış mevsiminin zorluklarına karşı verilen mücadelenin bir örneği olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: AA