Polonya Hava Kuvvetleri, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yoğun bombardımanı sırasında fırlatılan bir füzenin kendi hava sahasını ihlal etmesi üzerine teyakkuza geçtiğini ve savunma uçaklarını aktif hale getirdiğini açıkladı.

Kritik Anlar ve Askeri Tepki

Polonya Silahlı Kuvvetleri Operasyonel Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 24 Mart’ta yerel saatle 04.23’te, Rusya Federasyonu’nun uzun menzilli uçaklarından fırlatılan seyir füzelerinden birinin Polonya hava sahasını ihlal ettiği belirtildi. Füzenin hava sahasında 39 saniye kaldığı ve bu süre zarfında askeri radar sistemleri tarafından takip edildiği ifade edildi.

Sürekli Gözetim ve Güvenlik Önlemleri

Polonya ordusunun Ukrayna’daki durumu sürekli olarak izlediği ve hava sahasının güvenliğini sağlamak için teyakkuzda olduğu vurgulandı. Ayrıca, Polonya ve müttefik uçaklarının gerektiğinde hızla müdahale edebilecek şekilde “aktif” konuma getirildiği kaydedildi.

Ukrayna’dan Gelen Saldırı Bilgisi

Ukrayna’nın, Rus ordusunun Kiev’e yönelik saldırısında “Tu-95MS” tipi stratejik bombardıman uçaklarından “X-101”, “X-555” ve “X-55” tipi seyir füzelerini kullandığını duyurduğu belirtildi. Bu bilgi, bölgedeki gerilimin ve askeri hareketliliğin boyutunu gözler önüne seriyor.

 

İran Cumhurbaşkanını taşıyan helikopter kaza yaptı İran Cumhurbaşkanını taşıyan helikopter kaza yaptı

Kaynak: AA