Ankara Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) gözlemci bir üyesi olarak uluslararası toplantılara katılma hakkına sahip olduklarını belirtti. Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in daveti üzerine temmuzda Şuşa’da gerçekleştirilecek TDT Gayriresmi Toplantısı’na katılacağını duyurdu.

Aliyev’in daveti KKTC’yi onurlandırdı

Tatar, Aliyev’in davetinin kendilerini onurlandırdığını ve KKTC’nin görünürlüğünü artırdığını ifade etti. Tatar, “Zaman içerisinde KKTC’nin görünürlüğü ve uluslararası camia tarafından daha fazla kabul edilmesi yönünde bütün bu atılımlar ve gelişmeler fevkalade önemli ve yeni siyasetimize güç vermektedir.” dedi.

AYF, Gazze’de Öldürülen Gazeteciler İçin Sultanahmet’te 24 Saat Canlı Yayın Yapacak AYF, Gazze’de Öldürülen Gazeteciler İçin Sultanahmet’te 24 Saat Canlı Yayın Yapacak

Tatar, KKTC’nin TDT’nin gözlemci üyesi olmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük rol oynadığını da vurgulayarak, kendisine teşekkür etti. Tatar, “Tabii bizleri orada gözlemci üye statüsüne taşıyan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gayretleri için de kendisine teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Uluslararası baskılara rağmen KKTC yerini alacak

Tatar, TDT toplantısına katılmaları nedeniyle uluslararası baskılarla karşılaşabileceklerini ancak bunlara aldırış etmeyeceklerini söyledi. Tatar, “Davet üzerinden şimdi birileri belki devreye girecek ve bizim arkamızdan birtakım şeyler söyleyecek. KKTC tanınmıyor, tanınmadığı için orada olmaması gerektiği şeklinde. Özellikle Güney Kıbrıs kaynaklı birtakım girişimler hep olmuştur ve olacaktır. Kazakistan’da da benzer bir durum olmuştur ama Sayın Aliyev’i bir kez daha tebrik etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Tatar, KKTC’nin bağımsız bir Türk devleti olarak uluslararası toplantılara katılmanın en doğal hakları olduğunu da dile getirerek, temmuzda Şuşa’da yapılacak TDT toplantısında yerlerini alacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA-Anadolu ajansı